Кабінет міністрів визначив мінімальний розмір гарантійної частки будівництва обʼєктів нерухомого майна, обмеживши можливості забудовників продавати квартири до введення будинків в експлуатацію. Відповідне рішення було ухвалене на засіданні Уряду 3 січня.

За словами представника Верховної Ради у Кабінеті Міністрів ТарасаМельничука, рішенням Уряду визначено мінімальний розмір гарантійної частки будівництва обʼєктів нерухомого майна у відсотковому відношенні до сукупної (загальної) площі майбутніх обʼєктів нерухомості у подільному обʼєкті незавершеного будівництва (черзі/пусковому комплексі) відповідно до проектної документації на будівництво у розмірі.

Мінімальна гарантійна частка становитиме 10 відсотків – для Києва, Дніпра, Львова, Одеси та Харкова; 5 відсотків – для інших населених пунктів.

Ухвалене рішення, наприклад означає, що забудовник не має права до введення будинку в експлуатацію продавати від 5% до 10% квартир.

Коментар FIMA до Постанови КМУ від 03 січня 2023 р. № 8 Про визначення мінімального розміру гарантійної частки будівництва об’єктів нерухомого майна

Зважаючи на те, що Закон України «Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому» (№2518) є, м’яко кажучи, недолугим і більша частина його положень потребує роз’яснень, FIMA, не маючи компетенції надавати роз’яснення, все ж таки нагадає, що

у Статті 9. Гарантійна частка Закону України Про гарантування речових прав наведено:

<…> 6.          Обтяження речових прав на майбутні об’єкти нерухомості, включені до гарантійної частки, припиняється:

<…> 3)          на підставі заяви управителя фонду фінансування будівництва, за умови що за таким управителем зареєстровано право довірчої власності на всі майбутні об’єкти нерухомості у подільному об’єкті незавершеного будівництва
з урахуванням наявності у Законі Про фінансово – кредитні механізми вимоги щодо обов’язкового створення оперативного резерву по кожному фонду фінансування будівництва (стаття 17).

У Статті 9. Укладання договору між управителем та забудовником Закону України Про фінансово-кредитні механізми зазначено:

<…> Договір між забудовником та управителем ФФБ обов’язково має містити:

<…> 2)          положення про домовленість між забудовником та управителем ФФБ, за яким зареєстровано право довірчої власності на всі майбутні об’єкти нерухомості у подільному об’єкті незавершеного будівництва, про залишення обтяження на об’єкти інвестування, включені до гарантійної частки будівництва об’єкта нерухомого майна, або припинення такого обтяження;

<…> До переліку об’єктів інвестування в об’єкті будівництва можуть бути включені об’єкти інвестування, віднесені до гарантійної частки будівництва об’єкта нерухомого майна.»


Тобто
, у Договорі між управителем із забудовником, укладеному ПІСЛЯ 10.10.2022, має бути зазначена інформація про наявність обтяження на об’єкти інвестування, включені до гарантійної частки будівництва об’єкта або про припинення такого обтяження на таку частку будівництва.

При тому, в разі реєстрації за управителем довірчої власності на ВСІ майбутні об’єкти нерухомості у подільному об’єкті, на підставі заяви управителя ФФБ,  обтяження речових прав на майбутні об’єкти нерухомості, які включені забудовником до гарантійної частки, ПРИПИНЯЄТЬСЯ.

У Договорі має бути зазначено: «забудовник та управитель ФФБ, за яким зареєстровано право довірчої власності на всі майбутні об’єкти нерухомості у подільному об’єкті незавершеного будівництва, ДОМОВИЛИСЬ  ЗАЛИШИТИ (або: ПРИПИНИТИ) ОБТЯЖЕННЯ на об’єкти інвестування, включені до гарантійної частки будівництва об’єкта нерухомого майна.»

 

 

 

Поділитися: Поделиться в Facebook