Особливості національної іпотеки

Забезпечення житлом – «вічна» проблема в Україні.
Як сприяє вирішенню цієї проблеми держава, що вже здобули у 2021 році
та про співпрацю з KfW, Мінрегіоном і Мінреінтеграції
розповів FIMA голова правління Держфонду
сприяння молодіжному житловому будівництву (Держмолодьжитло)
Сергій Комнатний.

Найбільшим позитивом у нашій роботі за останні місяці стало те, що завдяки успішній реалізації започаткованого спільно з Мінрегіоном 2019 року пілотного проєкту іпотеки для учасників АТО і ВПО під 3% річних, із середини 2021 року ми отримали змогу почати реалізацію нового проєкту – «Житлові приміщення для внутрішньо переміщених осіб». Це спільний продукт Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, Держмолодьжитла і німецького Банку розвитку KfW. Загальне фінансування програми складе 25,5 млн євро. Це грантові кошти, які надає уряд Німеччини через KfW в рамках Німецького фінансового співробітництва з Україною.

Держмолодьжитло є виконавцем програми, яка передбачає надання пільгового іпотечного кредиту внутрішньо переміщеним особам на придбання житла з відсотковою ставкою 3% річних у гривні. Це найнижчий відсоток за іпотекою в нашій державі.

Уже відбувся перший етап відбору учасників програми, під контролем визначеного німецькою стороною міжнародного аудитора обрано 150 родин отримувачів пільгового кредиту. Працюємо над тим, щоб оперативно видати кредити цим громадянам і одночасно готуємося до наступних етапів відбору. Житлова проблема особливо актуальна для внутрішньо переміщених осіб. Тільки у відкритих електронних реєстрах Держмолодьжитла обліковуються понад 18 тис. сімей ВПО, які потребують житла.

«Відновлення будівельної галузі потребує нових підходів. Потрібна кваліфікована і достатня дерегуляція, усунення бюрократичних бар’єрів, спрощення процедур у будівельній галузі. Своєчасною в контексті завершення адміністративної реформи є передача низки повноважень у сфері містобудування та архітектури органам місцевого самоврядування»

Для учасників АТО, внутрішньо переміщених осіб, молодих родин тощо Держмолодьжитло реалізує 4 державні і 120 місцевих програм. Попри відверто напружене державне фінансування за останні два роки Фонд забезпечив власним житлом понад 2 тисячі родин, а це понад 7 тисяч громадян нашої країни. Наразі в реєстрах для участі у різних програмах Держмолодьжитла перебувають понад 60 тисяч сімей. Тож попит на такі соціальні програми – колосальний.

А поки у січні-червні 2021 року в умовах значно меншого за потребу фінансування житлових програм із Державного бюджету України регіональні управління Держмолодьжитла уклали 222 договори з громадянами на придбання житла за всіма програмами, які обслуговує Фонд. Фінансування цих програм відбувалося головним чином за рахунок коштів місцевих бюджетів і власного капіталу установи.

Наше завдання – показати, що в Україні є державні інституції, які мають потенціал, майже 30-річний досвід і професійний рівень якісно реалізовувати житлові проєкти, в тому числі цілком нові для України грантові, із зарубіжними партнерами. Успішний досвід адміністрування україно-німецької програми дасть нам підстави продовжити і розширити пошук грантодавців.

Щодо інших напрямків нашої діяльності. Фонд перебуває в постійному діалозі з органами центральної влади і місцевого самоврядування. Наша задача – відновлення нормального фінансування житлових програм. Сподіваємося, під час розгляду Державного бюджету України на 2022 рік будуть враховані відповідні пропозиції – наші, Уряду, Мінрегіону, народних депутатів.