В Україні вже у травні може відновити роботу ринок нерухомості, проте через порушення механізму ціноутворення складно прогнозувати, що буде з цінами на житло в найближчому майбутньому, пише Finance.ua.
Про це розповів управляючий директор компанії ARPA Михайло Артюхов.
Він нагадав, що в останні 15 років ціни на житло формувалися активністю забудовників та девелоперів, які й пояснювали потенційним покупцям, скільки коштуватиме та чи інша квартира. Ринок «вторинки» ж прив’язувався до вартості новобудов.
Втім, каже Артюхов, зараз попиту на новобудови як такого немає і, швидше за все, в 2022 році він уже не сформується, а ринком вторинного майна ніхто не займається.
«Наразі попит на новобудови вже відсутній і навряд чи сформується у 2022 році. Також ні забудовники, ні банки не будуть у поточному році витрачати бюджети на рекламу нерухомості, як це було до останнього часу. Частка новобудов у складі продажів житла за підсумками 2022 року року скоротиться з 60 до 20 відсотків на користь вторинного ринку, де ціноутворенням системно мало хто займається. У результаті спрогнозувати конкретний рівень цін на вторинному ринку дуже складно», — каже експерт.
Сценарії розвитку подій на ринку нерухомості
«У результаті спрогнозувати конкретний рівень цін на вторинному ринку дуже складно», — сказав він, але додав, що є три варіанти розвитку ситуації.
Згідно з оптимістичним сценарієм, квартири в будинках до 30 років подорожчають на 5-10%, але подешевшають на 5-10% у будинках, які старші 30 років.
За реалістичного сценарію очікується падіння цін на житло на 5-10% у будинках до 30 років та на 15% у будинках старше 30 років.
А ось за песимістичного сценарію нерухомість у будинках до 30 років може просісти на 15%, а в будинках старше 30 років — на всі 20%.
Який саме з трьох сценаріїв розвитку ситуації на ринку нерухомості буде реалізований, залежить від таких факторів:
– припинення військових дій на території країни;
– наявність плану економічного розвитку;
– запуск реального ринку іпотечного кредитування житла.