Регіональні особливості
будівництва житла
на Львівщині
Юрій Зав’ялич,
Директор
ТОВ «ФК «ІНТЕРСВІТ»
Львів є розвиненим туристичним і культурним центром Західної України. Це не тільки приваблює іноземних туристів та інвесторів, які бажають відвідати місто як культурну пам’ятку, але й внутрішніх інвесторів, мешканців міст та сіл-сателітів, які бажають стати львів’янами. Тому велика частка квартир, які купляються в новобудовах Львова, це квартири придбані заробітчанами для себе або дітей, які хочуть жити у місті.
Якщо аналізувати ринок новобудов Львова та області у першому півріччі 2021 року, то можна спостерігати динаміку зростання та спадання активності покупців. На спад активності покупців впливав поточний локдаун у країні і невизначена ситуація з Covid-19. Усіх турбували питання: коли стабілізується ситуація, коли буде винайдена вакцина проти коронавірусу?
Відповідно, нестабільність ситуації змусила багатьох девелоперів переглянути свої плани розвитку. Враховуючи просідання реального попиту на нове житло на 20%-30% на початку 2021 року, падіння доходів і тривалий період карантинних обмежень, багато девелоперів прийняли для себе рішення зосередити всю увагу на початих будівництвах, відклавши нові проєкти до кращих часів.
В квітні-травні 2021 року ситуація змінилась в кращу сторону, і кількість проданих квартир середньостатистично вийшла на докарантинний рівень. Це стало хорошим сигналом про те, що навіть у нинішніх умовах покупці не відмовляються від придбання житла. Цей процес лише став займати більше часу, тому що українці довше підбирають ідеальну для себе квартиру. Тепер для інвесторів визначальними стає не ціна квартири, а готовність об’єкту будівництва, законність отриманої дозвільної документації на будівництво у забудовника, репутація забудовника та його фінансова стійкість.
Сьогодні ринок нерухомості демонструє тенденцію повного відновлення до показників відносно успішного 2019 року. Свідченням цього є зростання попиту на квартири в новобудовах у Львові, столиці та інших містах України – навіть попри прогнозоване падіння купівельної спроможності частини людей. Думаю, що на такі дії покупців впливають і можливі нововведення, які анонсовані в законодавчому та податковому законодавстві, які, в свою чергу, будуть спряти підвищенню цін на квартири для кінцевого покупця.
Також слід зазначити, що на пришвидшення прийняття рішень покупцями житла впливає і невизначена ситуація з пандемією Covid-19 - восени цього року, можлива наступна хвиля захворювання, і про це активно говорять у ЗМІ.
Тому саме зараз хороший час для того, щоб забезпечити додаткове зростання ринку нерухомості. Однак, це вимагає сміливих кроків від влади, які б стимулювали попит на житло, а також інвестицій у розвиток стратегічних напрямків економіки держави, я маю на увазі будівництво інфраструктурних об’єктів та доріг.
До цих процесів додалась ще реформа ДАБІ, яка не тільки не сприяла прозорості отримання дозвільних документів забудовниками, а навпаки це сприяло тому, що десятки тисяч квадратних метрів побудованого житла «зависли» в повітрі, тому що органи контролю відкладали або зривали процедуру видачі сертифікатів готовності.
Анонсована в березні місяці «Доступна іпотека» поки не працює, і її запуск як повноцінного ринкового інструменту без вирішення проблем з прозорим отриманням дозвільної документації забудовниками не покращує ситуацію. Відповідно, ринок нерухомості зіткнувся з серйозним випробуванням на міцність. І це стало лакмусовим папірцем для тих девелоперів, які не мали системного підходу і розуміння будівельних процесів, а також фінансової «подушки», яка потрібно для того, щоб не зупинити будівництво в час коли різко впали продажі.