Банки суттєво зменшили кількість виданих пільгових іпотечних кредитів за програмою “єОселя” у другому півріччі 2024 року, передусім через зміну умов програми на користь забудовників та дефіцит коштів у відповідальної за програму держкомпанії “Укрфінжитло”.
Про це йдеться у Звіті про фінансову стабільність Національного банку за грудень.
“Загалом за одинадцять місяців 2024 року іпотек оформлено більш як у півтора рази більше, ніж за весь попередній рік. Проте у другому півріччі за місяць у середньому фінустанови надають на третину меншу кількість кредитів, ніж у березні-квітні, коли обсяги були рекордними”, – йдеться у Звіті.
Нацбанк вказує, що кредитування сповільнилося з двох причин:

  • оператор програми – “Укрфінжитло” – змінив умови надання кредитів, щоб наростити частку кредитів на первинному ринку (навіть зменшуючи кредитування готового житла);
  • “Укрфінжитло” вчергове зіткнулася з браком коштів.

“З огляду на слабкий попит кредитування первинного ринку навряд чи буде жвавим. Попри всі зусилля з перефокусування програми, кількість кредитів на житло від забудовників зростає досить повільно”, – прогнозують у Нацбанку.

Загалом, іпотечне кредитування триває лише в межах програми “єОселя”, кредитів поза програмою одиниці. Коло банків – учасників програми збільшилося до одинадцяти, однак окремі нові учасники досі не надали жодної позики, а більше 90% видач сконцентровано в трьох державних банках.
“Незважаючи на помірні ризики, пропонована програмою маржа занизька, щоб мотивувати ширше коло банків активно долучатися до роботи в цьому сегменті. Для жвавішого іпотечного кредитування механізми державної підтримки мають бути трансформовані, щоб банки могли розраховувати на ринкову винагороду”, – вважають у Нацбанку.
Як повідомляв Цензор.нет, за останніми даними, українські банки у вересні 2024 року видали 681 іпотечний кредит на загальну суму 1,2 мільярда гривень, хоча у квітні кількість виданих кредитів перевищувала 1000 за місяць.
При цьому ️середньозважена ефективна ставка за іпотечними кредитами у вересні зросла до 8,3% річних, порівняно із 8,2% у серпні, 8% – у липні та 7,6% – у червні та травні.

 

Поділитися: Поделиться в Facebook