Міністерство юстиції України планує протягом кількох тижнів чи місяця повернути можливість проведення операцій з купівлі-продажу нерухомості на територіях, де бойові дії не ведуться. Про це міністр юстиції Денис Малюська сказав в інтерв’ю Радіо Свобода.

Він пояснив, що доступ до держреєстрів обмежили після початку російського вторгнення, оскільки підвищився ризик того, що спецслужби Російської Федерації можуть втрутитися в систему або отримати інформацію з реєстрів, хоча вони не авторизовані і не мають такого доступу.

«Ми точно знаємо, що після 24 лютого на територіях, які були окуповані, ФСБ приходило до наших співробітників, які вимушені були там залишатись, з вимогою показати реєстри і увійти в них. Оскільки вхід був заблокований, відповідно, інформацію вони не змогли отримати. Доступ до реєстрів також був обмежений з міркувань безпеки: правоохоронна система природньо працює в дуже лімітованому режимі, тому що більшість зусиль направлена на захист від збройної агресії», – сказав міністр.

Він додав, що робота реєстру речових прав на нерухоме майно обмежена, в тому числі, у зв’язку з можливими шахрайськими схемами.

«Зокрема, типова рейдерська схема: коли ставиться кілька „прокладок“, миттєво за один вечір майно продається декілька разів і потім його не повернеш. Ми будемо пропонувати Кабміну встановити правило, що якщо майно придбав власник менш ніж місяць тому, – він його продати не може. Тобто нотаріус не зареєструє відчуження. Щоб не створювати ланцюжків недобросовісних вигодонабувачів, в яких неможливо навіть через суд майно повернути. Наша мета протягом кількох тижнів, можливо місяця, повернути можливість проведення операцій і реєстрацій купівлі-продажу нерухомості, як у довоєнний період – на територіях, де бойові дії не ведуться», – повідомив Малюська.

Він відзначив, що не у всіх нотаріусів буде доступ до реєстру, а лише у тих, «хто не попадався на незаконних діях раніше і, відповідно, не було задоволених скарг чи санкції з діями відповідних реєстрів». Критерії доступу нотаріусів до реєстру будуть визначені постановою Кабміну.

За словами Малюськи, зараз можлива лише реєстрація новобудов.

«Якщо хтось інвестував у новозбудовану квартиру, то йому дійсно зараз критично важливо мати таке право власності. Чому? Тому що йде війна, і якщо це майно буде пошкоджене, то інвестору потрібні правоустановчі документи для того, щоб довести свої збитки. Це реєстрація нового майна, відповідно, ризик крадіжки мінімальний. Відповідно, ми таку операцію додали», – пояснив міністр.
Він додав, що також можна оформити угоду із продажу або купівлі автомобіля. Відповідний реєстр адмініструється Міністерством внутрішніх справ.

«В МВС було прохання до Мін’юсту, щоб ми надали доступ до реєстру обтяження рухомого майна, щоб реєструвати автомобілі. Ми надали такий доступ. Відповідно, така реєстрація здійснюється», – сказав він.

Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань працює і 80% операцій в реєстрі можна проводити, звернувшись в територіальне управління юстиції або до реєстраторів в міськрадах. Однак досі не можна зареєструвати купівлю-продаж корпоративних прав в окремих юридичних особах.

Операції з землею зараз неможливі, додав міністр, оскільки угоди із ділянками реєструються у Державному земельному кадастрі, який зараз не працює.

«В нас немає зараз взаємодії із земельним кадастром – у зв’язку з чим реєстраційні дії, пов’язані з земельними ділянками, не проводяться. Але за запевненням колег, такий кадастр запрацює теж десь за тиждень. Сподіваюсь, що це відбудеться», – сказав Малюська.
Він розповів, що в середині березня у Мін’юсті помітили незаконні операції з земельними ділянками.

«Ми дізналися ледь не випадково. За цей період було проведено кілька сотень операцій одразу, і велика частина з них була апріорі незаконною, тому що це операції були з земельними ділянками – а провести їх неможливо через те, що кадастр не працює… В нас немає підстав говорити, що майно було вкрадено. Факт, що ці дії точно були незаконними, тому що не було доступу до кадастру. Ми ці реєстраційні дії повністю скасували», – заявив очільник Мін’юсту.

Поділитися: Поделиться в Facebook