За інформацією НКЦПФР, станом на початок лютого 2023 р. значення нормативу ліквідності активів у 58,33% управителів ФФБ було менше, ніж 0,3.
Проте, станом на початок вересня 2023 р. значенню нормативу 0,3 відповідали вже 84,61% управителів ФФБ. Тобто, 26,28% управителів ФФБ підтягнули свої нормативи і на даний час відповідають показнику 0,3.
Одразу слід зауважити, що у період з січня по вересень 2023 р. за
невідповідність нормативному значенню нормативу ліквідності активів було
анульовано 2 (із 37) ліцензії управителів ФФБ.
Комісія вважає, що поступове зростання рівня нормативного значення нормативу ліквідності активів сприяло підвищенню фінансової стабільності та ліквідності, зменшило ризиковість, підняло рівень захисту інвесторів.
НКЦПФР наголошує, що до початку повномасштабного вторгнення рф в Україну законодавством було передбачено розрахунок 5 пруденційних нормативів. Проте, у зв’язку із введенням в Україні воєнного стану, для зменшення пруденційного навантаження, а також у зв’язку із тим, що існуючі на той момент пруденційні нормативи, встановлені Положенням № 1597, в умовах війни вже не відображали реального рівня ліквідності активів професійних учасників, Комісією на період дії воєнного стану було зупинено всі рішення, якими встановлювались пруденційні нормативи для професійних учасників та порядок нагляду Комісією за їх дотриманням.
Так, було відтерміновано встановлення додаткових (передбачених раніше) пруденційних нормативів та зупинено дію Положення № 1597 щодо їх розрахунку. Комісія зауважує, що відповідальність профучасників за недотримання пруднормативів, встановлених Положенням № 1597, скасовано на період дії воєнного стану.
Водночас, з метою сприяння стабільності ринків капіталу та захисту прав
інвесторів в умовах війни, Комісією було прийнято рішення від 05.09.2022 № 1139 «Щодо пруденційних нормативів професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках», яким було встановлено єдиний пруденційний норматив – норматив ліквідності активів, який, як вважає регулятор, враховував особливі вимоги до ліквідності активів учасників ринку в умовах війни.
Нормативне значення даного показника було визначено на рівні 1 з 01.01.2024, з поетапним досягненням даного значення протягом року (з 01.01.2023 – не менше 0,3, з 01.07.2023 – не менше 0,5 та з 01.01.2024 – не менше 1).
При цьому Комісія розуміла, що значні фінансові навантаження на
професійних учасників під час дії воєнного стану можуть негативно вплинути на подальше провадження такими учасниками їх професійної діяльності. Тому, здійснивши тестові розрахунки нормативу ліквідності активів, проаналізувавши отримані дані, а також, взявши до уваги отримані зауваження та пропозиції, що надійшли до Комісії від учасників ринку і в тому числі від FIMA, Комісія взяла участь у засіданні робочої групи при Комітеті Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики за участі представників учасників ринку, що відбулось у вересні 2022 р.
За результатами обговорення Комісією було прийнято рішення: на заміну рішення № 1139 НКЦПФР прийняла рішення № 1221, яким зменшила нормативне значення нормативу ліквідності активів вдвічі – до 0,5. А для поступового досягнення значення нормативу ліквідності до рівня 0,5, було надано термін – до 01.10.2023.
(З 01.01.2023 – 0,1; з 01.03.2023 – 0,3; з 01.10.2023 – 0,5)
Станом на сьогодні, показник нормативу ліквідності у розмірі 1 з 01.01.2024 нормативно- правовими актами Комісії не передбачено.
Комісія вважає, що виконання вимог щодо нормативу ліквідності активів не є знерухомленням або заморожуванням активів, а, навпаки, дає можливість отримувати додатковий дохід від інвестицій у високоліквідні інструменти. Ліквідними активами вважаються грошові кошти на рахунках у банках, облігації внутрішньої та зовнішньої державної позики, високоякісні ліквідні фінансові інструменти, як то іноземні цінні папери, що допущені до обігу на провідних біржах світу та які отримали допуск до обігу на території України за відповідними рішеннями Комісії, а також інвестиційні сертифікати відкритих спеціалізованих інвестиційних фондів.
На думку регулятора, активи та інструменти, які використовуються при розрахунку нормативу ліквідності активів, дають можливість учаснику у найкоротші терміни перетворити активи на кошти у надзвичайній ситуації.
Рішення Комісії щодо нормативного значення нормативу
ліквідності активів, а також термінів його впровадження є спільною
позицією, досягнутою в рамках діалогу між представниками Комісії,
депутатського корпусу та ринку, які, у вересні 2022 року узгодили нормативне значення нормативу ліквідності активів на рівні 0,1 з 01.01.2023 з поетапним його збільшенням протягом року до 0,5 з 01.10.2023.
Отже, дане рішення має на меті сприяти акумулюванню ліквідності професійних учасників, що підвищить якість їх активів та фінансову стабільність ринку в цілому, а це, у свою чергу, позитивно вплине на спроможність ринку швидко реагувати на виклики сьогодення і захистити права та інтереси інвесторів у фінансові інструменти, одночасно збільшивши їх довіру до ринкових інституцій, та сприятиме залученню коштів інвесторів в економіку країни, зокрема в умовах війни.