Забудовники поновили роботи на кожному п’ятому будівельному майданчику країни. Попри війну, попит зрушив із місця і ціни також.
Війна відклала купівлю і тимчасово зупинила економіку. Зокрема – будівництво нового житла у всій країні. Втім, на початку квітня в 10 областях із 782 недобудованих житлових комплексів роботи йдуть вже на 164 об’єктах (21%). Це дані сервісу моніторингу нерухомості Лун.
Відновлення галузі відбувається попри зростання інфляції, безробіття, логістичних проблем. Цьому сприяє попит із боку переселенців, бажання забудовників зрушити з місця економіку і, можливо, найбільше – їхнє очікування підтримки з боку держави. Так, напередодні заступник керівника Офісу президента Кирило Тимошенко заявив про програму фінансування недобудов, що перебувають на завершальній стадії.
Де і як будують житло в Україні сьогодні – у розборі LIGA.net.
Друге дихання
Будівництво житла наразі активно ведеться у дев’яти центральних та західних областях, а також в Одесі, свідчать дані сервісу Лун. З 782 недобудованих житлових комплексів роботи йдуть на 164 об’єктах (21%).
Найактивніше будівництво відновилося на заході країни, повідомили LIGA.net у Лун. Абсолютний лідер із кількості “розморожених” ЖК – Львів. Робітники повернулися на 71 зі 189 будівельних майданчиків.
Працюють насамперед компанії, які мали запас грошей та матеріалів, пояснює директор City Development Solutions Роман Герасимчук.
У березні запрацювали будівельні крани у “безпечних” західних містах, підтвердили LIGA.net у компаніях Ріел (Львів) та КромаксБуд (Чернівці). “Потрібно якнайшвидше починати рухати економіку. Це один із головних фронтів, на якому ми маємо отримати перемогу”, – пояснюють у Ріел, які будують у Львові 10 житлових комплексів.
На другому місці за кількістю працюючих будівельних майданчиків – Одеса. У місті відновлено роботи на 32 ЖК із 144 недобудованих. “Економічного обґрунтування немає. Головне – підтримати економіку, Україну, працівників, вони мають заробляти”, – заявив СЕО забудовника Гефест груп Василіс Бумбурас.
Крани повертаються на будмайданчики. А попит?
Забудовники зі Львова, Чернівців та Одеси фіксують часткове відновлення інтересу у покупців, зокрема – серед переселенців. Поки що попит – набагато нижче довоєнного, додали одеські компанії-забудовники Гефест та Zezman. Переселенці морально не готові купляти житло, а місцеві – очікують стабілізації, пояснюють в Інтергал-Буді.
Продаж житла у Львові та Одесі також почав відновлюватись, кажуть у Ріел та Гефест. Серед покупців львівських квартир були і переселенці, уточнюють у Ріел. Втім, і у Львові, і в Одесі головні покупці – місцеві, фіксують обидва забудовники.
Ціни також зрушили з місця. Наприклад, якщо 17 лютого однокімнатна квартира комфорт класу у Львові могла коштувати 1 млн грн, то зараз – 1,1 млн грн. У багатьох ЖК зсунулися терміни здачі об’єкта. Водночас деякі компанії тимчасово “фіксують” для покупців курс долара на рівні нижче від курсу НБУ, пропонують знижки для військових чи переселенців.