24 липня відбулась робоча зустріч, організована членом Комітету ВР  з питань фінансів, податкової та митної політики, народним депутатом Ольгою Василевською-Смаглюк, під час якої суб’єкти державного та представники первинного фінансового моніторингу обговорювали окремі положення Закону про фінансовий моніторинг та проекти Положень про здійснення установами фінмоніторингу, запропонованих регуляторами фінансового ринку (НБУ та НКЦПФР).

У робочій зустрічі взяли участь представники Державної служби фінансового моніторингу, Міністерства фінансів, Національного банку, НКЦПФР, Міністерства юстиції, а також представники Об’єднання учасників фінансового ринку (ОУФР), до складу якого входять до якого входять 14 об’єднань учасників різних сфер фінансового ринку та 2 об’єднання споживачів*.

Приводом для цієї зустрічі стали звернення ОУФР та Асоціацій суб’єктів первинного фінансового моніторингу, направлені на адресу Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики.

У своїх зверненнях представники ринку зауважували, що під час обговорення в Комітеті ВР з питань фінансів, податкової та митної політики проекту закону «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» регулятори фінансового ринку неодноразово зазначали, що застосування окремих положень законопроекту буде врегульовано у нормативно-правових актах. Зокрема, питання запровадження градацій розміру штрафних санкцій, в залежності від важкості порушення вимог законодавства з питань фінмоніторингу, проведення спрощеної процедури належної перевірки (верифікації/ідентифікації) клієнтів під час надання фінансових послуг шляхом дистанційного укладання договорів.

Проте, ті проекти нормативно-правових актів, що були розроблені регуляторами, не вирішили зазначені питання. Більше того, вони ускладнюють можливість надання фінансових послуг небанківськими фінансовими установами і не враховують особливостей діяльності цих установ, а пропозиції учасників ринку небанківських фінпослуг не враховані.

Саме тому члени ОУФР звернулись до Комітету ВР з проханням створити  при ньому робочу групу для опрацювання пропозицій та внесення змін до закону про фінансовий моніторинг.

В порядку реагування на зазначені звернення на базі Комітету було створено  робочу групу для оцінки поточного стану регулювання у сфері запобігання й протидії та напрацювання редакції необхідних змін.

За підсумком тривалого обговорення та складної дискусії було зазначено, що НБУ надасть проект Положення про здійснення фінансового моніторингу небанківськими фінансовими компаніями для обговореннями з учасниками небанківського ринку, а у разі недосягнення згоди по проблемним питанням, ці питання будуть обговорені в Комітеті ВРУ.

За результатами зустрічі була розроблена дорожня карта наступних послідовний дій, яка включає наступні кроки:

  1. Підготовка членами ОУФР своїх коментарів щодо невідповідності чинного закону №361-ІХЄвропейський директиві,  проблемних питань, які на бачення представників ринку, повинні бути відображені в змінах до Закону №361-ІХ та пропозицій щодо їх вирішення.
  2. Передача загального листа ОУФР з пропозиціями та питаннями до Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики в строк до 18-00 28.07.2020 року.
  3. Проведення зустрічі між представниками ОУФР та Національним банком України щодо розгляду вищезазначених пропозицій та питань ОУФР.
  4. Звітування перед Комітетом Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики  щодо результатів проведеної зустрічі.
  5. Вирішення питання щодо доцільності/недоцільності внесення змін до чинного Закону №361-ІХ.

Нагадаємо, до складу ОУФР входять: Всеукраїнська спілка аварійних комісарів, ГО «Асоціація юристів фондового ринку», Асоціація фінансових інституцій, ГО «Всеукраїнське об’єднання споживачів страхових послуг «Страховий захист», Національна асоціація кредитних спілок України, ВПГО «Спілка аудиторів України», Асоціація «Українське об’єднання лізингодавців», Асоціація «Бюро кредитних історій України», ГО «Українська професійна асоціація по захисту інвесторів, кредиторів та страхувальників», Українська асоціація інвестиційного бізнесу, Українська асоціація адміністраторів пенсійних фондів, ВГО «Фінансова грамота України», Асоціація «Страховий бізнес», Національна асоціація Недержавних пенсійних фондів України та Адміністраторів недержавних пенсійних фондів, Українська Асоціація платіжних систем «УАПС», Асоціація з управління фінансами та інвестиціями (FIMA).

 

 

Поділитися: Поделиться в Facebook