Вже два роки як Буча стала болючим символом війни. Цивілізований світ пам’ятає про руйнацію, вбивства цивільних і нелюдське обличчя московських катів. Півтора року після звільнення, місто оговтується, в нього повертаються жителі. Пошкоджені будинки ремонтують, на місці деяких зруйнованих будують нові, проте не лише війна є причиною проблем з житлом.
24 лютого, за підтримки депутатів Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики, відбувся круглий стіл на тему «Вдосконалення фінансово-кредитних механізмів забезпечення будівництва житла з метою розвитку будівельної галузі та створення умов для відбудови України».
На цьому заході народний депутат, заступник голови комітету, пані Ольга Василевська-Смаглюк активно з’ясовувала особливості різних механізмів фінансування будівництва, та піднімала тему постраждалих інвесторів Бучі. Одне за іншим і якось непомітно Асоціація з управління фінансами та інвестиціями (FIMA) виявилась залученою до цієї теми. Тема недобудов болюча, тим паче в Бучі, тому ….
Вже 1 лютого, намагаючись знайти шляхи розв’язання проблем недобудованих об’єктів у Бучанському районі, пані Ольга запросила на зустріч в Бучі представників інвесторів недобудов, серед яких, до речі чимало внутрішньо переміщених ще у 2014 році осіб, а також представників Бучанської міськради та фахівців FIMA.
Деякі житлові об’єкти стали недобудовами задовго до війни, тому не дивно, що емоції в людей вирували. Щири, розумні, але обурені інвестори намагалися дізнатися подальшу долю недобудов та отримати хоча б якусь надію.
На жаль вони потрапили у традиційну пастку злобудовників і почали читати договори лише після появи проблем. На сьогодні в Україні існує лише один механізм фінансування будівництва який захищає права інвесторів – фонди фінансування будівництва (ФФБ). Це не дуже популярний механізм у забудовників, бо прямі договори, або продаж за допомогою інститутів спільного інвестування (ІСІ) не контролюють використання коштів і, умовно, розв’язують руки.
Виявилось, що жоден із забудовників не скористався механізмом фінансування через ФФБ. Договори різні, з різними умовами та зобов’язаннями, самі недобудови мають різні стадії готовності, а ділянки під об’єктами — різні статуси (власність або оренда).
В такий ситуації немає універсальних порад про які нас просили, проте зрозуміло, що перш за все потрібно провести повний і ретельний аудит кожного з об’єктів, кожної земельної ділянки і кожного договору. Задіяні схеми продажу житла, на жаль, передбачають скоріше захист інтересів забудовника, а не інвесторів, а договори сильно обмежують можливий порятунок. Почекаємо результати аудиту, який дасть поштовх до побудови плану порятунку.