Сотні тисяч громадян подали заявку на придбання житла за програмою єОселя, але за рік було видано менше ніж 4000 кредитів. Дві третини з них купили військові та представники силових структур

За рік дії державної програми доступної іпотеки єОселя сотні тисяч українців подали заявку на придбання житла. У державній компанії Укрфінжитло, що оперує проєктом, підтверджують підвищену зацікавленість до програми. Але зазначають, що до фінальної угоди доходять одиниці заявок.Про це заявив Євген Мецгер, голова правління компанії «Українська фінансова житлова компанія» («Укрфінжитло») в рамках ІІ Архітектурно-будівельного форуму.

Загалом за цей час було видано 3543 кредити на 5,03 млрд грн. У компанії впевнені: до кінця року зможуть збільшити кількість угод до 10 000. Принаймні, вони мають на це ресурси. Переважна більшість житла була придбана військовослужбовцями та силовиками – 2527 квартир, педагогами та медиками – 416 та 363 відповідно. Вони мають право взяти пільгову іпотеку під 3% річних.

Водночас під 7% змогли взяти кредит лише 173 особи. Це пояснюється тим, що, за умовами програми, можна придбати квартиру у будинку, що будується або не старшому за три роки на момент укладення договору.

Кількість заявок не відповідає кількості укладених угод

Програма користується популярністю: кількість поданих заявок втричі більша, ніж очікувалося на старті. Лише 15-20% від загальної кількості громадян, які подали заявку на кредит, отримують попереднє позитивне рішення банку. Після того вони починають шукати квартиру та збирати потрібні документи. В Укрфінжитлі стверджують, що поки компанія повністю задовольняє цей попит: черг немає, а фінансування вистачає.

“Клієнт не має обмежень, щоб дізнатись про можливість отримати кредит. Будь-хто може зайти в Дію та у кілька кліків подати заявку на єОселю в один або одразу всі банки – учасники програми. Незалежно від того, чи розглядає він можливість отримати кредит прямо зараз. Тому кількість заявок у нас дійсно велика”, – заявив директор Укрфінжитла Євген Мецгер на зустрічі з журналістами 4 жовтня.

Наприклад, у липні було подано понад 37 050 заявок, серпні – 94 680, вересні – 57 460. З них у липні був погоджений 571 кредит, у серпні – 612, вересні – 694.

Держава прагне залучити забудовників, але угод з ними зараз найменше

Компанія зацікавлена видавати кредити на квартири у забудовників, таким чином підтримувати економіку та будівельну галузь загалом. Адже є побоювання, що продавці нерухомості на вторинному ринку “вивезуть” гроші за кордон. Водночас агентства нерухомості запевняють, що більшість людей, які хочуть взяти участь у програмі, цікавляться саме вторинним житлом.

З початком повномасштабної війни забудовники були змушені сповільнити свою діяльність на проєктах та обмежити запуск нових. Вторгнення вплинуло на здорожчання будівництва та купівельну спроможність українців.

За час повномасштабної війни по всій Україні стартувало будівництво 242 нових об’єктів – йдеться про нові проєкти та нові черги в наявних комплексах. Як і очікувалося, найбільше нових будівельних майданчиків з’явилося у Львівській області – 74.

Згідно зі статистикою на сайті Укрфінжитла, найбільше житла в кредит отримали в Києві та області – 531 та 953 угод відповідно. У Львівській області 169 українців отримали іпотечні кредити, Івано-Франківській – 162, Тернопільській – 86, Закарпатській – 40, Одеській – 134.

За даними ЛУН, у Києві та області для участі в програмі акредитовано 39 та 59 житлових комплексів. У Львові таких ЖК – 25, Одесі – 14, Дніпрі – 11, Івано-Франківську – 10.

Як стверджує маркетинговий директор ЛУН Денис Суділковський, найчастіше в об’єктах від забудовника за програмою купують вже збудовані квартири з документами. Натомість у незавершених об’єктах продажі житла дуже низькі. Водночас на ринку майже втричі більше комплексів, які підходять під єОселю, але не беруть участі.

Поділитися: Поделиться в Facebook