Представники FIMA взяли участь у Другому іпотечному форумі, який відбувся 13 квітня в Києві.

Представники влади, бізнесу та банківського сектору зібралися разом, щоб обговорити усі зміни, що відбулися з часів Першого Іпотечного Форуму, та визначитися з подальшими кроками для розвитку іпотеки в Україні.

Зокрема, у форумі взяли участь: Олена Шуляк, голова Координаційної ради з вирішення проблемних питань у сфері містобудування при Президентові України, Заступник голови Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування; Василь Фурман, член Ради Національного банку України; Наталія Козловська, заступник міністра розвитку громад та територій України; Єгор Притула, голова правління Державної іпотечної установи; Сергій Комнатний, голова правління Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву»; Андрій Гапон, виконавчий директор Фонду розвитку підприємництва та ін.

Як зазначили учасники, за рік в питаннях іпотеки багато що змінилося. Наприклад, було знижено облікову ставку Нацбанку до 7,5%, кількість виданих банками іпотечних кредитів збільшилася на 20%, за ініціативи Президента Уряд затвердив новий механізм доступної іпотеки з кредитною ставкою в межах 7% річних.

Відбувалися зміни і на ринку нерухомості. Так, за даними Андрія Міма, співзасновника ЛУН, за 2020 рік у Києві розпочали будувати 102 ЖК, завершили 165, а ще 280 заходились на стадії будівництва.

При цьому вартість житла у Києві зростала у всіх класах, але найбільше у бізнес-класі та економ-класі – на 22% та 20% відповідно. Комфорт-клас зростав повільніше – на 15%.

У то же час, кількість квартир, які реалізуються за іпотечними програмами, складає всього 5%. Зокрема, програму «Доступна іпотека під 7%» у Києві мають тільки 4,5% ЖК.

Іпотечні кредити в Україні видають всього три банки: державний «Укргазбанк», «Глобус» та KredoBank.

«У деяких банках обсяги виданих іпотек вже збільшилися у понад два рази. Звичайно, це також ефект низької бази, однак загалом така динаміка свідчить про наявність величезного попиту», – сказав на форумі Олексій Коваль, керівник проектів Perfect Group.

Те, що ринку нерухомості не вистачає іпотечних коштів підтвердив і Андрій Вавриш, СЕО компанії Saga Development. Усе це не дозволяє забудовникам працювати в повну силу та забезпечити належний попит споживачів на житло.

«Для того, щоб вийти на європейський рівень забезпечення сучасним і якісним житлом, де на одного мешканця припадає 40 кв. м, треба побудувати мінімум 2 млрд кв. м житлової нерухомості. Такий обсяг за нинішніми темпами ми будуватимемо 200 років», – заявив, виступаючи на форумі, Лев Парцхаладзе, президент Конфедерації будівельників України.

Однак, в банках з первинним ринком працюють неохоче – надто великі ризики. Іпотечні кредити видають, в основному, під об’єкти тільки тих, забудовників, які залучають кошти інвесторів через ФФБ – найбільш надійний механізм залучення коштів у житлову нерухомість.

Покращити ситуацію, на думку представників і банків, і забудовників може законопроект № 5091 «Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому», автором якого є Олена Шуляк, заступник голови Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.

«Щоб захистити кредитора і створити умови для доступної іпотеки, слід захистити інвесторів, які вкладають кошти у будівництво житла. Бо впевненість у тому, що вкладені кошти не пропадуть, будинок добудують (і такий як планувалося), а також те, що вашу квартиру не перепродадуть шахраї — запорука попиту на житло. А більший попит, відповідно, допоможе державі та Нацбанку запустити повноцінну доступну іпотеку», – прокоментувала на форумі необхідність законопроекту сама народний депутат.

У свою чергу, Вікторія Волковська, генеральний директор FIMA у своєму виступі ще раз звернула увагу, що банки, які сьогодні видають іпотеку на житло на первинному ринку, фактично працюють тільки із забудовниками, які залучають інвестиції у будівництво через ФФБ. А їхня діяльність вже давно регулюється законом «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю».

«Банки та інвестори люблять ФФБ, адже це самий надійний інструмент фінансування будівництва на сьогоднішній день. І це виражається в кредитуванні як забудовника, так і інвестора (іпотека)», – додала В. Волковська.

Також вона додала, что для того, щоб посилити довіру банків до первинного ринку потрібно ретельніше контролювати забудовників.

Загалом же, учасники форуму по рахували, що іпотека може дати Україні + 1-2% ВВП і створити більше 100 000 робочих місць за декілька років.

Поділитися: Поделиться в Facebook