Так вже повелося в Україні, що знедолені верстви населення у нас не тільки не захищені, а ще й стають жертвою різного роду махінацій. Ще б пак, «воювати» завжди краще з тим, хто не в змозі дати належну відсіч.
Останній яскравий приклад – намагання рейдерського захоплення столичної ділянки землі на вулиці Вознесенський спуск, 28-30, яка належить незрячим людям – УТОС, де вже декілька років намагаються добудувати будинок, квартири якого – останній шанс незрячих на нормальне життя.
Члени цього столичного УТОС стоять в чергу на квартири ще з 1997 року. Багато хто за цей час уже помер.
У 2004 році вони передали свою земельну ділянку під забудову з метою передачу частини квартир незрячим людям. Однак, забудовники, які бралися будувати житло, так і не завершили справу, й об’єкт за деякий час став довгобудом.
І ось кілька років тому знайшовся забудовник, Edelburg development, який взяв зобов’язання побудувати і видати незрячим людям належне житло. Більше того, він почав підтримувати УТОС замовленнями на їхню продукцію.
Компанія почала будувати житловий комплекс «ЖК Подол Град Vintage» на землі, що належить товариству незрячих на праві постійного користування. І все здавалося б, мало скластися добре. Але, на жаль, поки не сталося.
У грудні 2019 року на земельну ділянку накинув оком колишній менеджер Пінчука Андрій Дудник, який почав заважати будівництву. Як виявилося, він купив колишню вечірню школу Подільского району і планує створити замість неї елітну школу. А територія навпроти, де будується будинок для УТОС, йому теж стане в нагоді.
А далі все відбувалося за класичною рейдерською схемою. Проти будівництва «ЖК Поділ Град Vintage» почалися протести активістів. Вони блокували майданчик, не пускали будівельну техніку та будівельників на об’єкт, тобто, всіляко перешкоджали будівництву. За словами самих протестувальників, вони представляли орган самоорганізації населення «Вуличний комітет «Воздвиженка» в Подільському районі і, звичайно ж таки, захищали рідну місцину від недобросовісного забудовника. Уповноваженим цього ОСН в системі Youcontrol значиться Дмитро Мажола.
Після ряду організованих протестних акцій, які не які отримали особливого ефекту, боротьба перебралася до судів. Позивачами крім ОСН та Д. Мажоли в судових справах виступили також громадяни Тетяна Максименко і вже згаданий А. Дудник.
Першим судовим процесом стало звернення до Адміністративного суду з заявою про забезпечення майбутнього позову шляхом заморозки будівництва проекту. Однак, суд першої інстанції повністю встав на бік забудовника, відмовивши у всіх вимогах позивачів.
Паралельно боротьба за ділянку землі проходила і в стінах КМДА. Зокрема, питання законності будівництва ЖК підняли на містобудівної комісії. Незважаючи на наявність всіх дозвільних документів, депутати ініціювали перевірку, в ході якої було винесено припис про призупинення будівельних робіт.
Програвши суд, ОСН разом з іншими зацікавленими особами подали апеляцію до Північного апеляційного господарського суду з вимогою визнати протиправним та скасувати рішення Київської міської ради «Про надання і вилучення земельних ділянок та припинення права користування землею» №419-20/1829 від 15 липня 2004 року.
В березні 2021 року цей суд виніс рішення на користь рейдерів, й тим самим знову залишив сліпих жителів столиці, яким належить земля, без житла.
Адже судова тяганина – це не що інше, як чергова зупинка будівництва, яка й надалі позбавляє членів Українського товариства сліпих очікуваних десятиліттями квартир.
У Edelburg development, що на даний момент вони завершили будівельні роботи на двох секціях: завершили монолітні роботи, цегляну кладку та розпочали монтаж вікон на у будинках.
Однак, компанія знову була вимушена призупинити роботи.
Втішає лише той факт, що фінансування будівництва ЖК відбувається через найбільш регламентований в Україні фінансовий механізм – фонд фінансування будівництва (ФФБ), тому покупці квартир можуть не боятися за вкладені кошти.
Наразі незрячі разом із забудовником подають позов в касацію та написали звернення до Президента України в надії на те, що Гарант Конституції візьме справу під свій патронат та дозволить добудувати житло, у тому числі й для членів УТОС.
Адже відбирати землю у людей з обмеженими можливостями – це верх цинізму, і залишити цей факт поза увагою, значить ще раз довести неспроможність нашої держави захистити обездолених.