FIMA звернулась до народних депутатів та органів державної влади за роз’ясненням як працювати за відсутності Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
У своїх зверненнях FIMA зазначила проте, що з 10.10.2022 р. набув чинності Закону України «Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому» від 15.08.2022 р. № 2518-ІХ яким серед іншого передбачено, що майбутній об’єкт нерухомості може перебувати у цивільному обороті лише за умови державної реєстрації спеціального майнового права або обтяження на користь особи, яка сплатила частково ціну такого об’єкта, у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Окрім того, відповідно норм Закону №2518 під час первинної державної реєстрації замовник будівництва зобов’язаний визначити перелік майбутніх об’єктів нерухомості, які складатимуть гарантійну частку.
З урахуванням величезних руйнувань спричинених збройною агресією росії проти України, будівництво житла сьогодні є першочерговим завданням і в окремих регіонах України забудовники готові, але не можуть розпочинати будувати за причини того, що починаючи з 10.10.2022 для початку будівництва та його фінансування всім учасникам процесу (замовникам, забудовникам/девелоперам та фінансовим інституціям, які залучають кошти для фінансування будівництва) необхідно виконати положення Закону №2518, а саме: для початку будівництва та його фінансування, інформація про майбутній об’єкт будівництва та визначена гарантійна частка мають бути внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Проте, за інформацією державних реєстраторів вчинення реєстраційних дій щодо спеціального майнового права на об’єкт незавершеного будівництва, майбутній об’єкт нерухомості, обтяжень такого права, на даний час НЕМОЖЛИВЕ з причин не приведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно у відповідність зі змінами, передбаченими Законом України «Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому» від 15.08.2022 р. № 2518-ІХ.
Вважаючи, що будь-які гальмування будівництва та довготривалі очікування щодо початку функціонування реєстру є неприпустимими в сьогоднішній ситуації, FIMA просить надати роз’яснення:
-яким чином сьогодні, не порушуючи норм Закону №2518, можна розпочинатибудівництво житла та фінансувати житлове будівництво.
І, з метою уникнення порушення учасниками процесу будівництва вимог законодавства, пропонує внести зміни до Закону № 2518-ІХ і пункт 4 статті 21 Прикінцеві та перехідні положення, доповнити новим абзацом наступного змісту:
«До початку дії Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, відповідно до вимог встановлених цим Законом, державна реєстрація спеціального майнового права на об’єкт незавершеного будівництва, майбутній об’єкт нерухомості, обтяжень такого права відповідно до вимог встановлених цим Законом не здійснюється.
Протягом трьох місяців після початку функціонування Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, відповідно до вимог встановлених цим Законом замовник будівництва, девелопер будівництва, управитель фонду фінансування будівництва зобов’язані здійснити державну реєстрація спеціального майнового права на об’єкт незавершеного будівництва, майбутній об’єкт нерухомості, обтяжень такого права відповідно до вимог цього Закону».