Саморегулівні організації та професійні об’єднання фондового ринку звернулись до Президента України Володимира Зеленського з пропозицією ініціювати розслідування фактів, пов’язаних із підготовкою та прийняттям Закону  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення залучення інвестицій та запровадження нових фінансових інструментів» № 738-IX, набуття чинності яким очікується 1 липня 2021 року.

Приводом для звернення до Президента стали факти, викладені у  публікації від 16 грудня 2020 року у профільних ЗМІ в статті Олександра Кошового «Новий закон про ринки капіталів». На  підставі ґрунтовного дослідження у матеріалі йдеться про обставини, які можуть свідчити про: неконтрольовану підміну тексту Закону 738-IX в процесі підготовки на підпис, спотворення змісту імплементації та відповідних зауважень офіційного представника ЄС в Україні, порушення Угоди про асоціацію з ЄС, загрозу сталому розвитку основних галузей права, що спричинює прийнятий Закон, безконтрольність використання коштів міжнародних донорів при підготовці Закону та його невідповідність задекларованій меті.

Крім того, учасників ринку насторожує, що за півроку від дня прийняття Закону жодний підзаконний акт до нього не був прийнятий та оприлюднений, а процес підготовки засекречений від інвесторів.

«Оновлена правова основа, яка регулюватиме українські ринки фінансових інструментів, рясніє фактами, що викликають суцільну недовіру й спотворюють принцип верховенства права вже зараз, ще на етапі, який передує набуттю чинності, що є неприпустимим у правовій державі», – підкреслюється у листі учасників ринку.

Враховуючи усе вище наведене представники професійної спільноти фондового ринку звернулися до Президента з наступними пропозиціями:

  • Ініціювати відповідні розслідування фактів, пов’язаних із підготовкою та прийняттям Закону України № 738-IX, а саме, порушень процедури його прийняття, неконтрольованого коригування тексту, ймовірної підміни змісту 12 законодавчих актів ЄС, якість імплементації яких та об’єктивної оцінки сумнівна – за відсутності офіційного перекладу актів ЄС державною мовою протягом шести років підготовки Закону та відсутності перекладу англійською мовою проектів та Закону, відсутності належного узгодження законопроекту № 2284 від 17 жовтня 2019 року з повноважними органами ЄС, усупереч умовам Асоціації України з ЄС.
  • Ініціювати детальне та публічне розслідування щодо використання коштів міжнародної технічної допомоги на розвиток фінансового сектору України, в тому числі для підготовки та просування законопроектів для прийняття Закону № 738-IX.
  • Якнайшвидше забезпечити офіційний переклад державною мовою усіх законодавчих актів ЄС, пов’язаних з ринками капіталу, товарними ринками та іншими сегментами фінансових ринків, також переклад англійською українських законодавчих та нормативно-правовий актів у зазначеній сфері.
  • Звернутися до уповноважених органів ЄС з метою отримання офіційного висновку про якість імплементації законодавчих актів ЄС, згаданих у Законі України № 738-IX та пояснювальній записці до нього, з обов’язковим наданням перекладу Закону англійською мовою.
  • Провести комплексну експертизу прийнятого Закону за участі фахівців, що мають відповідні компетенції та опубліковані праці з цього питання.
  • Забезпечити якнайскорішу підготовку змін до Закону № 738-IX, необхідних для зняття правової невизначеності, зокрема щодо порядку набуття чинності, та усунути невідповідності та неузгодженості із законодавством ЄС, врахувати як вже існуючі зауваження та пропозиції (зокрема, надані послом ЄС в Україні), так і ті, що будуть надані, в тому числі, українськими фахівцями.

На думку учасників ринку, реалізація перелічених заходів допоможе повернути довіру до законодавчої основи функціонування національних ринків капіталу та дозволить інвесторам планувати свою діяльність.

 

 

Поділитися: Поделиться в Facebook